Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Küretaj Uygulaması

Dişeti Hastalıklarında Hızlı Tanı ve Tedaviler

Dişeti küretajı, dişeti hastalığı olan kişilerde diş eti etrafındaki iltihapları ve kökleri kazımak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda sıklıkla kullanılan küretaj, diş eti iltihabının ciddi sorunlara neden olması durumunda tercih edilmektedir.

Derin diş eti iltihabı oluştuğunda dişin sadece görünen kısmında değil diş etine ve hatta kök yüzeyine de yayılmaya başlar. Bu tür ilerlemiş iltihaplarda diş eti ile birlikte kök yüzeyinin de temizlenmesi gerekir. Diş eti şeklinin bozulması ve kanama kök yüzeyine yayılan iltihaplanmanın en sık görülen belirtileridir. Bu istenmeyen durumların giderilmesi için küretaj şarttır. Küretaj tedavisi ile kök yüzeyindeki düzensizlikler giderilir ve diş yüzeyindeki iltihaplar giderilir.

.

 

Dişeti Küretajı Nasıl Uygulanır?

Dişeti hastalıkları ilerlediğinde hastada büyük sıkıntılara neden olabilir. Dişeti küretajı bu sorunları önlemek için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Diş kaybını da engelleyen küretaj uygulaması ilerlediğinde kemik erimesine yol açabilecek problemlerle karşılaşmanıza neden olabilir.

Peki küretaj nasıl yapılır? Küretaj işlemi sırasında öncelikle hastanın yüzeysel tartarı temizlenir. Ardından hastaya lokal anestezi uygulanır. Hastanın diş etine küçük bir kesi yapılarak diş eti altındaki iltihaplanma temizlenir. Daha sonra dişeti dikilerek tekrar dişe tutturulur. Daha sonra iyileşme gözlenir. Küretaj sırasında hasta hiçbir şey hissetmez.

Küretaj sonrası iyileşme sağlanır ve dişeti cerrahisine gerek kalmaz. Dişeti problemi olanlar mutlaka diş hekimi ile görüşmeli ve tedavilerini yaptırmalıdır. Diş köküne kadar ilerleyen iltihaplanma sonucunda diş kaybının olması kaçınılmazdır.

Küretaj İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küretaj tedavisi sonrasında hastada geçici ağrı oluşabilir. Sıcak ve soğuk hassasiyeti de yaşanabilir. Hastaya diş hekimi tarafından ağrı kesiciler tavsiye edilir. Küretaj işleminden sonra diş hekiminin gösterdiği şekilde fırçalamak hastalığın tekrar oluşmasını engelleyecektir. Dişlerde kısa süreli kanamalar normaldir.

Küretaj sonrası dişeti şişlikleri, kanama ve ağrı şikayetleri ortadan kalkacaktır. Protez ve diş etinde rahatlama olacaktır. Sağlıklı diş etlerinin bir göstergesi olan pembe diş eti ile kişinin dişlerinin görünümü de daha estetik hale gelecektir. Bu nedenle uzman diş hekimlerinin küretaj tedavisi diş sağlığı açısından önemlidir.
Bu kaynak metin hakkında daha fazla bilgiEk çeviri bilgileri için kaynak metin gerekli
Geri bildirim gönder
Yan paneller

Yorum Yap