Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Yetişkin Ortodontisinde Tedavi Yöntemleri

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik bozukluklar sebebiyle meydana gelen diş çapraşıklıkları ve çene sorunlarını ortadan kaldırmak için ortodonti tedavisi uygulanmaktadır. Çocukluk döneminde bir sebeple ertelenmiş ya da yeterli olmamış tedaviler sosyal hayatı etkilediği için yetişkin dönemde tedaviye daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Son teknolojik gelişmelerle yetişkin ortodontisinde tedavi yöntemleri oldukça gelişmiştir ve hastaların ihtiyaçlarına yönelik olarak yenilenmiştir. Yetişkin ortodontisi için kullanılan yöntemler neler ve yetişkinlerde ortodonti sürecinde hangi adımlar takip edilir, gelin, yakından bakalım...

1. Kapaklı ve Estetik Braketler

Yetişkin ortodontisi için braketler sıkça kullanılır. Kapaklı braket sistemi özel kapak mekanizmalı olarak üretilmiştir. Bu sayede tel ve braket arasında sürtünme azalır ve diş hareketi daha hızlı olurken, hastalar için de hijyenik ve konforlu hale gelir.

Metal braket kullanımıyla ilgili estetik kaygısı olan hastalara genellikle diş rengini yansıtan, daha az görünür tamamen şeffaf ve beyaz teflon kaplı tellerden oluşan estetik braketler uygulanır.

2.Lingual Tedavi

Lingual ortodonti tedavisi, dişlerin iç kısmına yapıştırılan braketlerdir. Yetişkinler için ortodonti tedavisi seçeneklerinden en avantajlı olandır. Estetik görünümüne önem veren kişilerin tercih edebileceği bu yöntemle braketler ve teller dişin iç kısmına yani dile bakan lingual yüzeyine yerleştirildiği için görünmezler. Her insanın ağız ve diş yapısı birbirinden farklı olduğu için diş telleri kişiye özel olarak üretilir ve uygulanır.

[widget-87]

3. Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi yetişkin hastalarda alt ya da üst çenenin düzgün konumlanmadığı durumlarda dişlerin çene kemiklerinin ve diğer dokuların doğru yerlerini alabilmesi için uygulanır. Tedavi sonucunda hastanın ısırma ve çiğneme fonksiyonları yerine gelir, nefes alma, konuşma problemleri düzelir, estetik bir görüntü sağlanır ve ortodontik tedavinin süresi kısalır. Yetişkin ortodontisi yapılmadan önce çenedeki anomalilerin düzeltilmesi gerekebilir.

4. Invisalign

Invisalign tedavisinde özel malzemelerden yapılmış dişlikler ısıyla şekillendirilirler, diş ve damak yapısını uygun hale getirilerek uygulanırlar. Şeffaf diş teli olarak da bilinen tedavi özellikle sürekli göz önünde olan kişilere tavsiye edilmekte ve belirli aralıklarla değiştirilerek büyük rahatlık sağlamaktadır. Invisalign her yaştan kişiye kolaylıkla uygulanabilmektedir. Yetişkinlerde ortodonti tedavisi için en çok kullanılan malzemelerden biridir.

Dişlerinizin görüntüsünden memnun değilseniz ve hemen büyük bir değişim istiyorsanız yetişkin ortodonti tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Yetişkin ortodontisi sayesinde yıllardır hayalini kurduğunuz görünüme kavuşabilirsiniz. Gelişen teknolojiyle birlikte yetişkinlerde ortodonti tedavisi sandığınız kadar sancılı bir süreç değil...

[widget-129]

Yorum Yap