Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Şeffaf Plak

Şeffaf Plaklarla Diş Teli Olmadan Tedavi İmkanı!

Metal ve porselen diş telleri dışında ortodonti tedavisinde bir diğer alternatif de şeffaf plaklardır. Hafif düzeydeki çapraşıklıkların tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar, ısıyla şekillendirilen ve renksiz olan diş apareyleridir. Ortodonti tedavisinin sosyal ve mesleki hayatını etkilemesini istemeyenler tarafından tercih edilmektedir. Hekimin belirttiği saatlerde kullanılan şeffaf diş plağı tedavi daha rahat ve konforlu geçmektedir.

Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanır?

Şeffaf plaklar, her yaştan hastada kullanılabileceği gibi özellikle hafif diş çapraşıklığı olan kişilerde, dişleri arasında aşırı büyük boşluk bulunmayanlarda, alt ve üst çene kemiklerinde gömülü diş bulunmayanlarda, çene yapısında anormallik bulunmayanlarda, işi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlerde daha sık uygulanmaktadır.

Şeffaf diş plağı, ortodonti uzmanının uygun gördüğü her hastada kullanılabilir. Şeffaf plak tedavisi, kişinin ortodontik bozukluğunun şiddetine göre tercih edilir.

 

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak tedavisi öncesinde hastanın diş filmi çekilir. Ardından bilgisayar destekli tasarım yazılımıyla dişlerin hareketlerine göre ağız kalıpları oluşturulur. Ağız kalıplarına göre şeffaf diş plakları set halinde hazırlanır. Her şeffaf plak yaklaşık 2 hafta kadar kullanılır. Hasta için oluşturulan tedavi planına göre plakların kullanımı devam eder ve tam iyileşme sağlanınca tedavi sonlandırılır.

Şeffaf plak tedavisinin avantajları

Şeffaf plak kullananlar genellikle estetik kaygıları yüksek olan hastalardır. Metal ve porselen diş tellerini kullanmak istemeyenler için tasarlanan şeffaf plaklar, her yaşta uygulanabilmesi açısından oldukça avantajlıdır. Ayrıca şeffaf plak avantajları:

  • Şeffaf plaklar estetik ve zarif bir görünüme sahiptir.
  • Şeffaf diş plağı, çıkarılabilir olması nedeniyle ağız hijyeni rahatça sağlanır.
  • Geleneksel diş tellerinden daha az muayene gerektirir.
  • Şeffaf diş plağı tedavisi doktor koltuğunda geçirilen süreyi kısaltır.
  • Geleneksel diş tellerinin aksine şeffaf plaklar yemek yerken çıkarılabilir.
  • Şeffaf diş plağı, ince yapısı sayesinde diş üzerinde yük oluşturmaz.
  • Estetik ve zarif görünümüyle ağzınıza tam uyum sağlar.
  • İstenildiği zaman çıkarma ve takma konforu sunar.

Kullanım rahatlığı nedeniyle sıklıkla tercih edilen şeffaf plaklar, ortodonti tedavisini kolaylaştırmaktadır. Bu durum da doktor korkusu olan hastaların yıllardır ertelediği diş tedavilerini yaptırmalarını sağlamaktadır. Şeffaf plak tedavisi hem hasta hem de hekim için avantajlı bir uygulamadır.

[widget-87]

Şeffaf Plak Fiyatları

Şeffaf plak tedavisi metal ve porselen tellere göre daha maliyetli olabilir. Şeffaf plaklar, belli sayıda setler halinde üretildiği için hastadan talep edilen şeffaf plak fiyatları da set sayısına ve tedavi planında kullanılacak plaklara göre belirlenir.

Çapraşıklıkların şiddetine ve tedavinin öngörülen süresinde göre şeffaf plak fiyatları her hasta için özel olarak şekillenmektedir. İlk muayene sonrası ortalama şeffaf diş plağı fiyatları ortaya çıkacaktır.

Şeffaf plakları kullanmayı unutursanız ne olur?

Şeffaf plaklar günde 18 – 20 saat kullanılması gereken apareylerdir. Şeffaf plakları kullanmayı unuttuğunuzda tedavi sürenizin uzaması kaçınılmazdır. Bu nedenle önerilen sürelerde plaklarınızı kullanmalısınız.

Şeffaf plak tedavisi dilediğiniz zaman plaklarınızı takıp çıkarma rahatlığı ile birlikte sağlıklı bir ortodonti süreci sunacak sizlere. Dişlerinizin görünümünden rahatsız oluyor ve tel taktırmak istemiyorsanız şeffaf plaklar size göre!

[widget-129]

Yorum Yap