Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Önleyici Ortodonti Neden Uygulanmalıdır?

Önleyici ortodontinin amacı çocukların gelecekte herhangi bir ortodontik sorunla karşılaşmalarını önlemek ve diş teli tedavisine gerek kalmadan dişlerin düzenli yerleşmelerini sağlamaktır. Önleyici ortodonti tedavisinde çocuğun doğumundan itibaren yapılmaya başlanan kontrollere diş veya çenede oluşabilecek bozukluklar belirlenip hemen müdahale edilebilmekte ve olası sorunlar hemen engellenebilmektedir.

Önleyici ortodontiyle çocukların ağız ve diş sağlığı kontrol altında!

Hangi yaşta olursa olsun tedavi edilmeyen ortodontik problemler ileride daha büyük sorunlara neden olabilir. Önleyici ortodonti aşamaları ve tedavi süreleri ortodontik sorunun şiddetine göre belirlenir. Koruyucu tedaviler diş dizilimi oluştuğunda sonlandırılarak daha hızlı sonuçlanırken çene eklemi tedavilerinde bu süre uzayabilir. Peki diş teli ne kadar süre takılır ya da küçük yaşlarda başlayan ortodonti tedavisi ne kadar sürer? Anne ve babaların merak ettikleri bu sorulara yanıt verelim…

 

Önleyici Ortodonti İle Hangi Sorunlar Çözümlenebilir?

Önleyici ortodonti ileride oluşabilecek ağız, diş ve çene problemlerini fiziki ve estetik açıdan çözebildiği gibi dişlerde çenede ve yüzde bozukluk yaratan kötü alışkanlıkların tespitinin sağlanması amacıyla da kullanılabilir.

Önleyici ortodonti ileride oluşabilecek ağız, diş ve çene problemlerini fiziki ve estetik açıdan çözebildiği gibi dişlerde çenede ve yüzde bozukluk yaratan kötü alışkanlıkların tespitinin sağlanması amacıyla da kullanılabilir. Bu nedenle diş teli kaç yaşına kadar takılır gibi sorularınızın cevabı çocuğunuzun ortodontik bozukluğunun şiddetine göre yapılacak muayeneler sonunda diş hekiminiz tarafından verilecektir.

Önleyici ortodontiyle çocuklar kötü alışkanlıklarından kurtulabilir!

Önleyici ortodonti çocuğun doğumundan itibaren izlemeye alınması ve diş ya da çenede oluşabilecek bir bozukluğun belirlenip hemen müdahale edilmesine imkan tanır. Diş hekimleri yapacağı kontrollerle erken dönemde çocuğun diş, çene ve yüzünde bozulmaya sebep olabilecek kötü alışkanlıkları tespit ederler ve gerekli önlemleri alırlar. Bu alışkanlıklar kalıcı hasarlar bırakmadan çözüldüklerinde dişlerin dizilimi ve ideal görüntüsü sağlanmış olur. Peki önleyici ortodonti tedavisiyle hangi sorunlar çözümlenebilir?

  1. Parmak, dudak, dil emme ve ısırma,
  2. Yutkunmada düzensizlik,
  3. Yanak ısırma, diş sıkma ve gıcırdatma,
  4. Tırnak yeme, ağızdan solunum ve konuşma bozuklukları,

başlıca sorunlar arasında sıralanabilir. Bu kötü alışkanlıklar önleyici ortodonti tedavisi yöntemleriyle kolaylıkla çözülebilir, ileride dişlerde ve çenede sorunlar yaşanmaması sağlanabilir.

[widget-87]

Tedavide Hangi Yöntemler Uygulanır ve Çocuklara Zarar Verir mi?

Çocuğun ağız ve diş sağlığını etkileyen alışkanlıklar önleyici ortodonti apareyleri kullanılarak tedavi edilir. Apareyler sabit ve hareketli olmak üzere 2 tiptir. Diş teli ne kadar süre takılır ya da ne zaman çıkarılır gibi merak edilen sorular çocuğun yaşına ve alışkanlığının şiddetine göre cevap bulacaktır.

Çocuklarda önleyici ortodontide uygulanacak yöntemler tamamen zararsızdır!

Önleyici ortodonti tedavisinde ailelerin en büyük endişesi kullanılan apareylerin çocuğa zarar verip vermeyeceğidir. Önleyici ortodonti tedavisinde kullanılan hiçbir aygıt çocuğa zarar vermez ve uzman ellerde yapıldığında rahatlıkla sorunları çözülebilirler. Zamanında alınacak önlemlerle çocuğun diş gelişimi sorunsuz bir şekilde gerçekleşir ve hayat boyu sürecek düzgün bir görünüm elde edilebilir. Önleyici ortodonti tedavisi hakkında bilgi almak için diş hekiminize ulaşın…

[widget-129]

Yorum Yap