Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Metal Diş Teli

Metal Diş Telleri İle Daha Hızlı Sonuçlar!

Metal diş teli tedavisi, ortodonti tedavileri arasında en çok tercih edilen tedavi şeklidir. Metal diş telleri, dişlerin iç ya da dış tarafına yerleştirilen apareylerdir ve dayanıklılığı nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Metal yapısı nedeniyle fark edilen teller, kırılma ihtimalinin düşük olması nedeniyle tedavi süresince hastaya avantaj sağlamaktadır. Metal diş teli tedavisi diğer ortodonti uygulamalarına göre daha hızlı bitmesi açısından da tercih edilmektedir.

Metal diş teli kimlere uygulanır?

Metal teller, özellikle çocuk ortodontisinde sıkça kullanılmaktadır. Bunun dışında genel ortodontik problemleri olan kişilere, çapraşık ya da yanlış yerde konumlanmış dişleri olanlara, yüz ve çene yapısı dengesiz olan kişilere, diş kayıpları ve kırılmaları olanlara, önde konumlanmış dişleri olan kişilere, çiğneme ve konuşma fonksiyonları bozuk olan kişilere, alt ve üst diş kavislerinde anormallik olanlara, gülümsemesinden rahatsız olan kişilere, ağız kapanışında güçlük çekenlere uygulanmaktadır.

Metal diş teli tedavisi ciddi çene ve damak sorunu olanlara da uygulanarak dişlerin olması gereken dizilimine ulaşmasını sağlamaktadır. Metal diş telleri, kişinin ortodontik ve estetik beklentilerine göre tercih edilir.

 

Metal Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Metal diş teli uygulamaları öncesinde ilk muayenede hastaya çapraşıklık şiddeti ve yapılacak tedaviler hakkında bilgi verilir. Ardından ağız içindeki kırık, diş eti hastalıkları gibi sorunlar giderilir. Metal diş telleri takılırken ekartör adı verilen apareyle ağız genişletilerek rahat bir çalışma sağlanır. Diş teli takılırken dişlerin kuru olması için tükürüğü izole edecek aletler kullanılır. Klasik yöntemde; her dişe tek tek braketler yapıştırılır ve bunun için dişlerde pürüzlendirme işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında özel bir yapıştırıcı kullanılarak braketlerin diş ile bütünleşmesi sağlanır.

Metal diş telleri takıldıktan sonra yapıştırıcı sertleştirilir ve sızan yapıştırıcının fazlalıkları alınır. Her bir diş için ayrı ayrı yapılan bu uygulama ark telinin braketlerin içinden geçirilmesiyle tamamlanır.

Metal diş teli tedavisinin avantajları

Metal diş teli nasıl takılır sorunuzu cevaplandırdıktan sonra metal teller için kullanım avantajı vurgusu da yapalım. Halen en güvenilir ve hızlı tedavi yöntemi olarak tercih edilen metal diş telleri, çocuk yaşlarda uygulandığında çene ve diş gelişimine katkı sağlamaktadır. Metal diş teli avantajları şunlardır:

  • Metal diş telleri, diğer tellere göre daha ekonomiktir.
  • En hızlı sonuç veren tedavi yöntemidir.
  • Metal teller, en dayanıklı ve sağlam tel çeşididir.
  • Kırılma ihtimali en düşük tel çeşididir.
  • Metal diş teli tedavisi, her yaştan kişiye uygulanabilir.
  • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
  • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı sunmaktadır.

Ortodonti tedavisini kısa sürede sonuçlandırmayı sağlayan metal diş telleri, her yaşta diş teli tedavisini düşünen hastalar için alternatif bir seçim olacaktır. Özellikle çocukların sağlıklı diş gelişimi desteklenecektir.

[widget-87]

Metal Diş Teli Tedavi Ücretleri

Metal diş teli fiyatları, diğer ortodonti yöntemlerine göre daha ekonomiktir. Lingual ve porselen diş tellerinin uygulaması en gelişmiş yöntemler oldukları için daha pahalı olmaktadır. Metal diş teli tedavi ücretleri; kişinin diş ve çene anormali durumlarına, kullanılacak apareylerin kalitesine ve hastanın diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmamasına göre değişmektedir.

Metal diş teli fiyatları için en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir. Diğer ortodonti alternatiflerini de öğrenmek için diş hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Metal diş teli tedavi süresince üzerinize düşenleri yapmalısınız!

Tedavinizin daha hızlı ve istediğiniz sonuçlarda tamamlanmasını istiyorsanız tellerinizin bakımına ve temizliğine dikkat etmelisiniz. 8 – 24 ay arasında devam edecek olan metal diş teli tedavisinde doktorunuzun önermediği yiyecekleri tüketmemeli ve randevularınızı aksatmamalısınız.

Metal diş telleri ile birlikte daha güzel bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Erken yaşta ortodonti tedavisi olmayı ihmal etmeyin, gülüşünüze özen gösterin…

[widget-129]

Yorum Yap