Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusunu Yenecek Öneriler

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusunu Yenecek 7 Öneri

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki çocukların %80 – 90’ı diş hekimlerinden korkmaktadır. Çocuklarda diş hekimi korkusu, erken yaşlarda başlar ve eğer bu korku aşılmazsa yetişkinlerde fobi olarak karşımıza çıkar.

Çocuklarda dişçi korkusu nasıl yenilir, doktora gidecek çocuklarda korkuyu yenmek için neler yapılır, çocuğun korkusu nasıl yenilir diye soran ebeveynlerin üstlerine bazı görevler düşmektedir. Çocuklarda dişçi korkusu, çocukların sosyal hayatlarında aldıkları bazı duyumlara, diş hekiminin yanlış uygulamalarıyla ve ebeveynlerin hatalı yönlendirmeleriyle oluşmaktadır.

Çocuklarda Dişçi Korkusu - Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir diyen ebeveynlerin bu konuda bilinçli davranmaları ve iyi bir çocuk diş hekimi bulmaları gerekir. Çocuklar iyi bir diş hekiminin de yardımıyla bu korkuyu atlatabilir ve çocuğun yetişkinliğinde diş doktoru fobisi oluşması önlenebilir. Ebeveynlere çocukların diş hekimi korkusunu yenmelerini sağlayacak öneriler:

1. Çocukları dişçiyle korkutmayın.

Çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmasının ilk sebebi yaramazlık yapan çocuklara ‘yaramazlık yaparsan seni doktora götürürüm’ denmesidir. Yaramazlık yapan çocukların doktora götürülmekle, polise verilmekle korkutulması, çocuklarda bu meslek gruplarında çalışan bireylere karşı bir fobi oluşturur.

Ebeveynlere düşen ilk görev de çocukları yaramazlık yaptığında bu sözlerden kaçınmak ve çocuklara eğer diş hekimine gitmezlerse ağızlarında oluşacak problemleri anlatmaktır. Bu dişçi korkusu nasıl yenilir sorusunun ilk adımıdır.

2. Diş hekimi seçimini iyi yapın.

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir dediğimizde atılacak bir diğer adım diş hekimi tercihini doğru yapmaktır. Deneyimli ve alanında uzman hekimlerle çocuklarda doktor korkusunu yenin ve çocuklarınız sağlıkla gülümsesin.

Çocuklarda diş hekimi korkusu için çocuk diş hekimlerinin muayene odaları ve bekleme salonları da önemlidir. Çocuk diş doktorlarının odaları çocukların ilgisini çekecek şekilde dekore edilmiş olmalıdır. Çocuğun korkusu nasıl yenilir sorusuna uzman çocuk diş hekimleri etkili yanıtlar verebilir.

[widget-87]

3. Çocukları motive edin.

Çocuklarımıza her konuda her zaman destek olmak onların korkularını aşmalarını sağlayacaktır. Çocuklarda dişçi korkusu nasıl yenilir diye soran ailelerin bu konuda da çocuklarına destek olmaları gerekir.

Çocuk diş hekimi muayenesinden sonra onun istediği bir yemeği yemesini sağlayarak ya da ona bir hediye almak çocuklarını diş hekimine gitmek için motive edebilir. Ödülle motive edilen çocuklarda korkuyu yenmek daha kolay olacaktır.

4. Doktorculuk oyunu oynayın.

Çocuğum dişçiden korkuyor diyenler için çocuğunuzla doktorculuk oynamak çocuklarda dişçi korkusunu yenmenin adımlarından biridir. Evde, çocuğunuzla oynayacağınız bu oyunla çocuğunuza aslında doktordan korkmanın gereksiz olduğunu aşılayabilirsiniz.

Kendini diş hekimi yerine koyan çocuk sizi muayene ederek muayene sırasında size herhangi bir acı vermediğini görebilir. Aynı şekilde siz doktor olarak bu mesleğin çocuğunuzun gözünde daha sempatik hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

5. Doktora arkadaşlarıyla gidin

Çocuklarda diş hekimi korkusunu yenmek için yapılacak bir diğer aşama da çocuğunuzun yanında yer alıp ona destek olacak arkadaşlarıyla diş hekimine gitmenizdir. Arkadaşlarının davranışlarından ve tavırlarından çok etkilenen çocukların korkuları da buna göre şekillenmektedir.

Çocuğunuzun yanında yer alacak bu arkadaşını seçerken onun daha önce diş hekimi muayenesinden geçmiş ve şimdi herhangi bir korkusu olmadığına emin olun. Böylece çocuklarda dişçi korkusunun önüne geçilir.

6. Yapılacakları anlatmayın.

Çocuklarda diş hekimi korkusu yenmenin yollarından biri de yapılacak olan işlemler hakkında detaylı bilgi vermekten kaçınmaktır. İşlemlerin detaylı bir şekilde anlatılması çocuklarda dişçi korkusunu artırabilir.

Çocuk diş doktorlarının vereceği bilgiler ile sizin daha önce bahsettiğiniz işlemlerin birbiriyle uyuşmaması halinde de çocuğunuzun yaşadığı tedirginlik artacaktır. Bu yüzden ebeveynler detaylı bilgi vermekten kaçınmalıdır.

7. Kontrolleri aksatmayın

Çocukların ilk süt dişlerini çıkardıktan altı ay sonra diş hekimi muayenesinin başlanması gerekir. Çocuğum dişçiden korkuyor diyen ebeveynlerin çocuklarını sık sık diş hekimi kontrolüne götürmesi çocuklarda doktor korkusunun oluşmasını engelleyecektir.

Çocuklarda dişçi korkusu nasıl yenilir diyorsak diş hekiminin güler yüzlü olması, çocuğunuzun onu sevmesi ve muayene sırasında çocuğun korkmasına neden olacak işlemlerden kaçınması gerekir.

Çocuklarda dişçi korkusu nasıl yenilir, çocuğum dişçiden korkuyor ne yapmalıyım, çocuklarda diş hekimi korkusu için yapılacaklar nelerdir diye düşünenler hemen bir çocuk diş hekiminden randevu alıp daha fazla bilgiye ulaşabilir. Çocuklarda diş hekimi korkusu hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58