Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Kanal Tedavisinden Sonra Yemek Yenir Mi?

Kanal Tedavisi Sonrası

Dişlerdeki ölü veya iltihaplı sinirlerin tedavisi için kullanılan yöntemlere kanal tedavisi denmektedir. Bu amaçla yapılan kanal tedavisinden sonra yemek yenir mi sorusu pek çok hasta tarafından merak edilen konulardan biridir. Dişlerde ölmekte olan sinirlerin temizlenmesi işlemini yapan kanal tedavisi sonrasında hastaların uymaları gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

Kanal tedavisi sonrası hastanın probleminin boyutuna göre dişe geçici ya da kalıcı dolgu takılmaktadır. Geçici dolgu sonrası yemek yemenin de bazı kuralları bulunmaktadır. Geçici dolgunun zarar görmesi sonucunda kanal tedavisi başarıyla tamamlanmayabilir. Bu yüzden kanal tedavisi sırasında ve sonrasında diş hekiminin uyarılarına kulak vermek gerekmektedir.

 

Kanal Tedavisi Sonrası Yeme İçme Nasıl Olmalı?

Kanal tedavisi yaptırdıktan sonra dişlerinde ağrı duymak istemeyen hastaların sorduğu kanal tedavisinden sonra yemek yenir mi sorusuna ilk birkaç saat yenmez cevabı verilir. Çünkü kanal tedavisinden sonra dişler anestezinin etkisiyle birkaç saat uyuşuk kalacaktır ve bu uyuşukluk yüzünden çiğneme sırasında yumuşak dokulara zarar verilebilir.

Kanal tedavisi sonrası yemek yiyecek hastaların çok sıcak veya çok soğuk, sert ve yapışkan yiyecekleri tercih etmemeleri gerekmektedir. Kanal tedavisinden sonra yemekler, kaygan, ılık ve yumuşak tercih edilmelidir. Kanal tedavisinden sonra 1 hafta hasta ağrı hissedebilir ve bu normaldir. Ancak ağrının artmaması için kanal tedavisi sonrası yemekler, işlemin uygulanmadığı tarafta çiğnenmelidir.

[widget-87]

Ağrılardan Kurtulmak İçin Diş Hekiminizin Tavsiyelerine Uyun

Tedaviden sonra diş hekiminizin verdiği tavsiyelerle kanal tedavisinden sonra yemek yenir mi sorunuza daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ancak diş hekiminizin beslenme uyarılarını dikkate almadığınız takdirde kanal tedavisi sonrası ağrı, şişlik ve tedavinin başarısız olması gibi sorunlarla karşılaşılabilirsiniz.

Kanal tedavisi sonrası yemeklerde neler yenmeli, geçici dolgu sonrası yemek yerken nelere dikkat edilmeli önerilerini dikkate almanız durumunda tedavinin daha hızlı bir şekilde tamamlandığını göreceksiniz. Kanal tedavisi sonrası hakkında daha fazla bilgi almak için diş hekiminize danışmayı unutmayınız.

[widget-133]

Yorum Yap