Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecekler

Kanal Tedavisi Sonrası Ne Yapılır?

Hastaların çürüyen dişlerindeki sinirler alınarak diş köklerindeki kanallar şekillendirilir ve o dişlere dolgu tedavisi yapılır. Yapılan bu işlemler sonucunda kanal tedavisi tamamlanır. Ancak hastanın kanal tedavisi sonrası dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Kanal tedavisinden sonra yapılan işlemin doğal dokularla uyuşma süreci birkaç gün alacağından dişlerde ağrı şikayetleri olabilir.

Kanal tedavisi sonrası işlem yapılan bölgeye yüklenmemek gerekmektedir. Hastaların diş kanal tedavisi sonrası ağrı ve hassasiyet hissetmeleri durumunda hafif ağrı kesici kullanmaları istenebilir. Ancak bu geçici bir durumdur ve dokular arasında uyum sağlanması halinde bu ağrılar geçecektir. Dişte ağrı hissetmemek için kanal tedavisinden sonra ne yapılmalı?

 

Kanal Tedavisi İyileşme Süreci

Kanal tedavisi genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu durumda hastanın yumuşak dokulara zarar vermemesi için uyuşukluk geçene kadar yemek yememesi ve aşırı derecede olan sıcak – soğuk içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Uyuşukluk geçtikten sonra da hastanın kalıcı dolgusu yapılana kadar sert yiyecekleri tüketmemesi veya çenenin diğer kısmını kullanması önerilmektedir.

Kanal tedavisi iyileşme süreci için hastanın yapılacak geçici dolgu sonrasında da tedavisini aksatmaması gerekir. Dişte ağrı hissedilmemesi tedavinin tamamlandığı anlamına gelmez. Kalıcı dolgu işlemini ihmal eden hastaların çok daha büyük sorunlarla karşılaşacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden kanal tedavisi sonrası kalıcı dolgu yapma işlemini ertelemeyiniz.

[widget-87]

Kanal Tedavisi Sonrası Oluşabilecek Sorunlar

Diş hekimlerinin kanal tedavisinden sonra ne yapılmalı önerilerine kulak vermeyen hastaların dişlerinde ağrı ve şişlik, geçici dolgunun ciddi derecede aşınması ve tedavinin başarısız olması gözlemlenebilir. Bu yüzden hastalar kanal tedavisi iyileşme sürecinde yapılması gerekenlere uymalılardır.

Kanal tedavisinden sonra oluşabilecek sorunlar, kanal tedavisinde iyileşme süreci, kanal tedavisinden sonra ne yapılmalı gibi konular hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için diş hekiminize danışmayı unutmayınız.

[widget-133]

Yorum Yap