Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

İmplant Zararlı Mı?

Başarılı İmplant Tedavisinin Sırrı Nedir?

Ağızda kaybedilmiş dişlerin yerini doldurmak için kullanılan implantlar, hastaya doğal ve estetik bir görünüm kazandırır. Tüm dünyada %98 başarı kazanan bu tedavi yöntemi, pek çok hastanın “acaba implant zararlı mı” diye sormasına neden oluyor.

İmplant zararlı mı sorusuna yanlış malzeme ve tedavi yöntemi kullanılması durumunda verilecek cevap evet olacaktır. Eğer kullanılacak malzemeler ve uygulanacak tedavi yöntemi doğru seçilirse implant yaptıranlar, implant zararlarıyla karşılaşmayacaklardır. İmplant diş yaptıranlar için implant üretim malzemesi olarak titanyum tercih edilir. Titanyum, kemik dostu olduğu için hastaları implant dişin zararlarından koruyacaktır. Yanlış implant kullanımı, ağız bakımının aksatılması, kullanılan implantın markası, doktorun bu konuda az bilgi sahibi olması tedaviyi başarısız kılacaktır.

 

İmplant Sonrası Sorunlar Nelerdir?

İmplant diş yaptıranların başarılı sonuç almaları için bu alanda uzman diş hekimleri tarafından tamamen hijyenik bir ortamda, doğru yöntem ve malzemeyle tedavilerini yaptırmaları gerekir. Buna uygun yapılmayan implant tedavisi zararları şunlardır:

  • Ağız bakımının aksatılmasıyla enfeksiyon ve iltihap oluşması implant dişin zararları arasındadır.
  • İmplant yaptıranlar arasında diş eti çekilmesi olan hastalar varsa implant yapılan dişin kökleri ortaya çıkabilir. İmplat sonrası sorunlar arasında yer aldığı için diş eti çekilen hastalara implant tedavisi uygun görülmez.
  • İmplant zararlarından biri de titanyum alerjisi olan, dişlerini gıcırdatan ve sigara kullanan hastaların implant yaptırması sonucu vücudun implantı reddetmesi gelir.
  • İmplant dişin zararlarından biri de implatın yerleştirilmesi sırasında oluşan sinir hasarı oluşmasıdır. Bu yüzden implant tedavisinde uzman doktorlara başvurunuz.
  • İmplant diş yaptıranların karşılacağı bir diğer sorun da florür reaksiyonudur. Florürlü diş macununun implantın üretildiği madde titanyum florit ile reaksiyona girmesi implat zararları arasındadır.
  • İmplant sonrası sorunlar arasında üst çeneye yerleştirilen implantın, implant diş yaptıranlardan bazılarında sinüs problemlerine yol açar.

İmplant zararlı mı diye düşünen hastaların bu sorunları yaşaması halinde hemen diş hekimlerine danışmaları gerekmektedir.

[widget-87]

Doğru Tedavi ile İmplant Zararlarını Ortadan Kaldırın

İmplant zararları arasında kanama, şişlik, ağrı, diğer dişlerin zarar görmesi, çenede kırıklara yol açması, yumuşak dokuda yaralanmalar, implantın burun gibi boşluklara kaçması, diş etinden görülebilecek koyu yansıma vardır. Doğru uygulama ve tedavinin yapılmaması durumunda diş kayıplarının önüne geçilmesi ve kemik yapısının geri kazandırılması zordur.

Diş hekiminiz alanında ne kadar uzman ve deneyimliyse implant tedavisi başarısı o derecede artacaktır. Doğru diş hekimi seçimi, doğru malzeme ve doğru tedavi uygulamalarıyla implant zararlı mı sorusuna verilecek cevap hayır olacaktır. Siz de implant yaptırmak istiyor ama implant zararları konusunda endişeleniyorsanız; size en yakın diş hekiminden randevu alarak implant tedavisi hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

[widget-131]

Yorum Yap