Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

İmplant Sonrası Nasıl Beslenmeli?

İmplant Tedavisinden Sonra Tüketilebilecek Besinler

İmplant tedavisi sonrasında nasıl beslenmeli sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Hangi besinlerin nasıl tüketilmesi gerektiğini bilmek implant tedavisinin başarısını da etkileyecektir. İmplant sonrası yemek yeme sürecinde doktorların önerileri bulunmaktadır. İmplant sonrasında anestezinin etkisi geçene kadar yemek yenilmemelidir. Aksi halde dudak ve yanaklarda his olmadığından ısırılma ihtimali yüksek olacaktır.

İmplant ameliyatı sonrası nasıl beslenmeli diyenler birkaç ay beslenme konusunda hassas olmalıdır. Titanyum implantın çene kemiğine kaynama süreci olan bu dönemde, sıcak veya soğuk olmayan yumuşak gıdalarla beslenerek iyileşme sürecine katkıda bulunmak önemlidir. Ayrıca dikiş atılan bir tedavi yapılmışsa çok sert ve taneli yiyeceklerden uzak durmalıdır. İmplant sonrası beslenme konusunda hastanın özeni önemlidir.

 

İmplanttan Sonra Yemek – Önerilen Gıdalar Neler?

İmplant sonrası nasıl beslenmeli diyenler için diş hekimleri sert ve taneli gıdalardan kaçınmalarını söylerler. İlk 24 saat içerisinde mümkün olduğu kadar yumuşak, besleyici ve vitamin içeren yiyeceklerle beslenmek gerekir. C vitamini açısından zengin olan sebze ve meyveler iyileşmeye de katkı sağlar. Ayrıca:

  • Pişmiş yumurta, yoğurt, süzme peynir ve diğer çok yumuşak peynirler, çorbalar, şekersiz meyve veya sebze suları, yulaf ezmesi, buğday, elma suyu, makarna ve peynir gibi yumuşak gıdalar impant sonrası beslenme için önerilen besinlerdir.
  • İmplant sonrası ne yenir diyenler için; kivi, elma, greyfurt ve portakal gibi meyveler tüketilmeli, C vitamini açısından vücuda katkı sağlanmalıdır.
  • İmplant sonrası beslenme için sert gıdalar yerine yumuşak besinler tercih edilmeli ve püre ile beslenmeye çalışılmalıdır.
  • İmplant sonrası yemek yiyecekler ilk birkaç gün çorba, protein içecekleri ve meyveli smoothiler tüketebilir.
  • Özellikle gevrek, cips, kuru yemiş gibi gıdalardan implant sonrası beslenme sürecinde kaçınmak gerekir.

İmplant sonrası yemek olarak ilk 2 haftayı yukarıdaki önerilerimizle atlatırsanız sonrasında omlet, ızgara balık, haşlanmış tavuk, makarna, buharla pişirilmiş sebzeler gibi besinlere geçebilirsiniz. İmplant sonrası beslenme konusunda doktorunuzun önerilerine mutlaka uymalısınız.

[widget-87]

İmplant Sonrası Beslenme Önerileri – Bunlara Dikkat!

İmplant sonrası neler yenebilir sorunuza yanıt verdiğimize göre dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsedelim. İmplant tedavisinin ardından 2 saat boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz. İmplant sonrası beslenme sürecinde ilk 24 saat sıcak içeceklerden kaçınınız ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler tüketiniz. Kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile nazikçe baskı uygulayınız.

Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız. Tedaviden 36 saat sonra başlayarak ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su kullanarak temizleyiniz. Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanınız. Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorunuz olursa diş hekiminize sormaktan çekinmeyiniz. İmplant sonrası beslenme önerilerine uyunuz. İmplant tedavisi ciddi bir uygulamadır, ihmal etmeyiniz.

[widget-131]

Yorum Yap