Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

İmplant Tedavisinde İyileşme Süreci

İmplant Tedavisinde İyileşme Süreci

Diş implantı tedavisinde implantların hastanın çene kemiğine yerleştirilmesinden sonra implant iyileşme sürecine geçilir. İmplant iyileşme süreci, tedavide kullanılan çivilerin kemiğe yerleşmesiyle oldukça kısalır. Ancak kemik dokusunda gerçekleşen implant iyileşme süreci pek çok etkene bağlı olarak değişir.

Peki implant ne kadar sürede iyileşir, implant diş ne kadar sürede takılır? İnplant tedavisi ne kadar sürüyor sorusunun pek çok etkene bağlı olarak değiştiğini söyledik. Bu etkenler, hastanın yaşı, kemik dokusunun kalitesi ve gelişimine bağlıdır. İmplantın uygulandığı bölgedeki kemiğin kaynaması sonucu implant iyileşme sürecinde gerçekleşmektedir.

 

Diş Hekiminizin Uyarılarına Kulak Verin

İmplant ne kadar sürede iyileşir? Hastaya implant tedavisi uygulandıktan sonra diş hekimi, hastaya gereken uyarıları yapar ve hastanın bu implant iyileşme sürecinde kullanması gereken ilaçları yazar. İmplant dişlerin takılması sırasında lokal anesteziyle bayıltılan hastalar, anestezinin etkisi geçtikten sonra normal hayatlarına dönebilir ve yemek yemeye başlayabilirler.

İmplant diş yapımı sırasında ağızda dikiş atılmaktadır. Bu bölge ağız yapısı itibari ile çok çabuk iyileşmektedir. Ancak implant iyileşme sürecinde diş hekimlerinin istediği iyileşme bu değildir. İmplant iyileşme sürecinde çene kemiğine takılan vidaların kemik ile uyum sağlaması asıl iyileşme sürecini oluşturur. Peki implant ne kadar sürede takılır? Bu süreç hastaya bağlı olarak 4 – 5 hafta veya 8 – 12 hafta arasında değişmektedir.

[widget-87]

İmplant İyileşme Sürecine Etki Eden Faktörler

İmplant ne kadar sürede takılır, implant ne kadar sürede iyileşir sorularına cevap verdikten sonra birkaç uyarıda bulunmakta fayda vardır. İmplant tedavi sürecinin kısalmasında implant diş yapımının doğru planlanması, implantın kalitesi, kullanılan metot, kemiğin iyileşme süreci gibi faktörler etkilidir.

İmplant takıldıktan sonra 1 – 2 ay gibi bir sürede dişler iyileşir ancak diş protezlerinin takılması 2 – 3 ay sürebilir, bu süre zarfında diş hekimi randevularınızı aksatmamanızı ve diş hekiminizin uyarılarını dinlemenizi tavsiye ederiz.

[widget-131]

Yorum Yap