Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

İmplant Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Dişleri herhangi bir nedenden eksik olan hastalara uygulanan implant tedavisi, diş köklerinin yerine hastanın çene kemiklerine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Peki implant diş bakımı nasıl yapılır? İmplant sırasında kullanılan çivilerin, hastanın çene kemiğiyle uyuşması sonrasında tedavi işlemi tamamlanır ve bu vidaların üstüne protez dişler yerleştirilir.

İmplant protez temizliği çeneye yerleştirildikten sonra büyük önem taşımaktadır. İmplant sonrası diş bakımı aksatılmaz ve implant bakımı düzenli yapılırsa takılan bu protezlerin kullanım süresi oldukça uzar ve hastaya estetik bir görünüm kazandırır. Şimdi gelelim implant bakımı nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya…

 

İmplant Sonrası Diş Bakımı

İmplant bakımına, protezlerin dişlere yerleştirilmesiyle başlanmalıdır. İmplant tedavisi tamamlanan hastaların diş etlerinde kanamalar olabilir bu kanamalar tamponlar yardımıyla durdurulmalıdır. İmplant sonrasında 2 saat boyunca bir şey yenmemelidir ve ilk 48 – 72 saat içinde sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. İmplant operasyonundan sonra 4 – 5 gün hatta daha fazla sigara içilememelidir. Hastanın diş etlerinde şişlik oluşursa buz tedavisi uygulanmalıdır.

İmplant protez temizliği yapılırken sadece dişleri fırçalamak yetmez. Dişler, diş ipi ve arayüz fırçalarıyla da temizlenmelidir. İmplant sonrası diş bakımı yaparken diş aralarını iyice fırçalamak hastanın herhangi bir sağlık problemi yaşamaması açısından çok önemlidir. İmplant bakımı yaparken ağızın dil ve damak kısımları da temizlenmelidir. Diş taşı ve tartar temizliği için altı ayda bir diş hekiminizden randevu almalısınız. Hastanın kemik erimesi yaşamasına karşı önlem almak için de iki yılda bir 3 boyutlu ağız filmi çekilmelidir.

[widget-87]

Sağlıklı ve Estetik Dişlerinizle Gülümseyin

İmplant diş bakımı nasıl yapılır sorusuna özet bir cevap verdikten sonra yemek yerken sert yiyecekler tüketmemeniz gerektiğini de söylemeyi unutmayalım. Sert yiyecekler yenilmesi veya buz çiğnemek protez dişlerin kırılmasına neden olmaktadır. İmplant sonrası beslenmeyle ilgili daha fazla bilgi almak için bloglarımızı takip edebilirsiniz.

İmplant bakımını aksatmamak sağlıklı ve estetik dişlerinizle özgürce gülmenizi kolaylaştıracaktır. İmplant bakımı nasıl yapılır, implant protez temizliği nasıl olmalıdır gibi sorularınız varsa diş hekimlerinden randevu alarak bu konular hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

[widget-131]

Yorum Yap