Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dişler Neden Sararır?

Dişler Neden Sararır?

Gözle görünmeyen küçük delikli bir yapıya sahip olan diş minesi, rengini içerdiği elementlerin oranına göre almaktadır. Ancak diş minesinin doğal rengi çeşitli nedenlerden dolayı değişip sararmaktadır. Dişler neden sararır? Dişler kişinin yaşına, beslenme düzenine, ilaç kullanımına veya genetik faktörlere bağlı olarak sararabilmektedir.

Diş sararması neden olur sorusuna çeşitli nedenler sıralayabiliriz. Bunlardan bazıları, sigara, çay ve kahvenin fazla tüketilmesi dolayısıyla olmaktadır. Çok fazla sigara ve kahve tüketen kişilerin dişlerindeki sararmalar, kişinin sosyal yaşamını da etkilemekte, kişilerin özgüvenlerini kaybetmesine neden olmaktadır. Dişlerin sararmasının nedenlerine daha detaylı bakalım…

 

Diş Sararmasına Neden Olan Faktörler

Dişler neden sararır? Diş minesi çeşitli asitlere maruz kalarak aşınmaktadır. Aşınan diş minesi şeffaflaşır ve dişin altındaki kaplama görünmeye başlar. Diş minesinin altındaki bu kaplama yani dentin diş minesinden daha sarı bir tonda olduğu için dişler olduğundan daha sarı görünmektedir. Bu bakımdan diş sararması nedenlerinden en büyüğü kişilerin yaş almalarıdır.

Diş sararması neden olur sorusuna verilecek diğer bir cevap da tüketilen zararlı yiyecek ve içeceklerdir. İçerisinde asit veya sodyum bulunan yiyecek ve içecekler dişlerde bakteri plakları ve diş taşları oluşturur ve bu durum dişlerin daha sarı gözükmesine neden olmaktadır. Kullanılan bazı ilaçlar ve olunan bazı tedaviler de dişlerin sararmasının nedenlerindendir. İlaçlar şeker içerdiği için ve bazı tedaviler dişlerindeki kan akışını etkilediği için dişlerde sararmalar meydana gelir.

[widget-87]

Diş Sararmasına Karşı Ne Gibi Önlemler Alınmalı?

Dişlerimizi fırçalarken genellikle dişlerimizin arka kısımlarını ihmal ederiz. Bu durumda diş arkasının sararması normaldir. Diş arkasının sararmasını önlemek için dişlerimizi düzenli ve özenli fırçalamalıyız. Dişlerin sararmasının nedenlerinden çoğunu tükettiğimiz gıdalar oluşturmaktadır. Ancak her yemekten sonra dişlerimizi fırçalamak da diş minesine zarar vermektedir.

Dişlerimizi fırçalamadığımız durumlarda yemeklerden sonra su içilmesi diş sağlığı açısından faydalı olacaktır. Siz de diş neden sararır diye merak ediyor ve detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız diş hekiminize danışınız.

[widget-130]

Yorum Yap