Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Total Diş Protezleri

Hangi Hastalar Total Protez İçin Uygundur?

Total diş protezleri çürük, travma, kemik erimesi gibi sebeplerle tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda alt ve üst çeneye dokudan destek alarak uygulanan hareketli protezlerdir. Dudak ve yanak dolgunluğu protez ile sağlanarak yüzün daha genç bir görünüm almasına da imkan veren total diş protezi, takıp çıkarılan protezler olduğu için kullanım sırasında kişiyi zorlayabilir.

Protez konforu ve çiğneme etkinliği daha düşük olan total protez diş dizimi, ilk takıldığında ağız içinde yaralara neden olabilir ancak bir süre sonra kişinin kendi dişleriymiş gibi işlev görür. Tam diş protezleri, ortalama 5 seansta hazırlanır. Bu 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

 

Total (Tam Diş) Protezi Hangi Durumlarda Nasıl Kullanılır?

Tam diş protezleri; kişinin ağzında hiç dişi olmaması, ağız içine alacağı yabancı maddelere karşı alerjisinin olmaması, çene radyolojisi sonucunda çene kemiğinin protez standart ölçülerine uygun olması, çene kemiğinde aşırı erime veya deformasyon olmaması durumunda kullanılabilir. Bu standartlara uygun olmayan hastalar için diğer protez alternatifleri değerlendirilir.

Total diş protezleri uygulanırken hastanın çene-yüz röntgeni çekilir. Röntgenin ardından uygulanacak protez türü belirlenerek hastanın ağzından ölçü alınır. Alınan ölçüye ve hasta beklentilerine göre dişin renk tonu ve total protez diş dizimi boyutu belirlenir. Bilgiler diş protez laboratuvarına gönderilir. Total diş protezleri hazırlanır ve prova için hekime gönderilir. Ardından hasta üzerinde denenen total diş protezlerinde gerek görülmesi halinde düzenlemeler belirtilir. Son düzenlemeden sonra total protez diş dizimi tamamlanır.

[widget-87]

Tam Diş Protezleriyle Yemek ve Bakım

Tam diş protezleri ya da total diş protezleri çenedeki kemik miktarına bağlı olarak daha rahat kullanılır. Tam protez ilk kullanıldığında yanak ve dudak kasları alışana kadar zorluk yaşanabilir sonrasında ise rahatça ısırma, kesme ve öğütme fonksiyonları kullanılabilir. Eğer kemik miktarı yeterli değilse yemek yerken protez hareket edebilir. Bu durumda özel yapıştırıcılar kullanılabilir.

Total diş protezlerinin temizliği ise akan su altında sabun ve fırça yardımıyla yapılır. Temizlik için diş macunu kullanılmaz. Özel protez fırçaları olduğu gibi normal diş fırçalarıyla da tam protez temizliği yapılabilir. Total diş protezleri hiçbir şekilde kaynar su ile temizlenmemelidir. Gece yatarken total diş protezi ağızdan çıkarılmalı ve özel bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir.

Total diş protezi nedir ve nasıl uygulanır, total protez fiyatları neye göre değişir sorularınıza daha sağlıklı yanıt almak istiyorsanız hekiminizden randevu alabilirsiniz…

[widget-136]

Yorum Yap