Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Protez Diş Bakımı

Diş Protezi Bakımını Aksatmayın!

Çeşitli sebepler yüzünden dişlerini kaybeden hastalar, rahat yemek yiyemez ve konuşma sırasında sıkıntı çekerler. Bu sorunların giderilmesi için diş protezleri tercih edilir. Kullanıcıların da protez diş bakımı yapmayı aksatmamaları gerekir. Protez dişler hastaya estetik bir görünüm kazandırıp hastanın ağız sağlığını düzeltirken protez diş temizliği işlemini düzenli bir şekilde yapmak diş protezlerinin daha uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır.

Düzenli fırçalanmayan dişlerde olduğu gibi diş protezlerinde de bakteri plakları oluşabilir. Protez diş bakımı aksatılan ağızda çürükler meydana gelir ve bu çürükler, diş eti iltihabına ve ağız kokusuna sebep olur. Protez diş bakımı yeterince yapılmadığı takdirde diş etlerinde çekilme de meydana gelebilir. Bu yüzden kendi dişlerimize özenle baktığımız gibi diş protezi bakımını düzenli yapmamız gerekir.

 

Diş Protezi Temizleme İşlemi Nasıl Olmalıdır?

Takma diş temizleme işleminde dikkat edilmesi gereken ilk husus diş protezinin sabit mi yoksa hareketli mi olduğudur. Eğer diş protezleriniz sabitse dişlerinizi düzenli olarak günde iki kere fırçalamalısınız. Bunun dışında sabit takma diş temizliği yaparken diş ipi veya arayüz fırçası kullanmak bakteri plaklarını önlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak protez diş bakımı yapan hastaların iyileşme süreçleri kısalır ve hastalar sağlıklı bir ağza kavuşurlar.

Hareketli diş protezi kullanan hastaların protezlerinin bakımı, sabit diş protezi bakımından daha farklıdır. Ancak hareketli protez diş temizliği de aksatılmamalıdır. Hareketli diş protezi kullanan hastaların mutlaka yemeklerden sonra protezlerini çıkararak bol su ile temizlemeleri ve her akşam yatmadan önce diş protezlerini çıkarıp suya koymaları gerekmektedir. Böylece hastaların ağız dokuları da korunmuş olur. Ayrıca hareketli diş protezi kullananlara özel temizleme tabletleri haftada iki kere kullanılmalıdır.

Takma diş temizliği hakkında bilinmeyenler dil hekiminden öğrenilmelidir. Protez diş temizliği mutlaka yapılmalıdır, aksi halde çene kemikleri zarar görür.

[widget-87]

Protez Diş Bakımını Düzenli Yaparak Gülüşünüzü Güzelleştirin

Her ne tip diş protezi kullanıyor olursanız olun takma diş temizliği yapmayı aksatmamak dişlerde çürük oluşmaması, ağız sağlığınızın bozulmaması açısından çok önemlidir. Ancak protez diş bakımı yaparken bazı hatalara düşmemek gerekir. Örneğin bazı diş protezi cilaları içlerinde aşındırıcı maddeler barındırmaktadır. Bunun yanında deterjan veya çamaşır suyu gibi kimyasalların hem diş protezleri için hem de sizin sağlığınız için zararları vardır. Bunlar yerine sabunlu su veya protezler için özel olarak üretilmiş ürünler yeterli olacaktır.

Diş protezi uygulaması yaptırdıktan sonra düzenli olarak protez diş temizliği ve bakımını yapmak hem takma dişlerin ömürlerinin uzun olmasını sağlar hem de ağızda başka diş ve diş eti problemleri olmasını engeller. Protez diş bakımı uygulamasını düzenli olarak yapmak yeterli değildir. Aynı zamanda diş hekimine altı ayda bir kontrole gidilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Takma diş bakımı için en doğru bilgileri diş hekiminizden alabilirsiniz. Eğer diş protezleri konusunda herhangi bir sorunuz varsa sitemizden size en yakın diş hekimini seçerek randevu alabilir, sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap