Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Parsiyel Diş Protezleri

Parsiyel Protez Çeşitleri Nasıl ve Kimlere Uygulanır?

Parsiyel diş protezleri, sabit protez uygulamasının yapılamayacağı, eksik dişlerin fazla olduğu ya da ağızda kalan dişlerin diğer protez tedavilerini kaldıramayacağı durumlarda uygulanır. Dayanak alınan dişler üzerine kroşeler (kanca) konularak yapılır. Diş – doku destekli protezler olarak adlandırılır. Protezdeki kuvvet, dişlere ve dokuya dağıtılır.

Gerektiğinde hasta tarafından çıkarılarak gerekli bakımı yapıldıktan sonra kolayca yeniden takılabilen parsiyel protezler, diğer diş protezlerinde olduğu gibi yaklaşık 5 seansta tamamlanır. Parsiyel diş protezleri yapılmadan önce dişlerden ölçü alınır ve laboratuvar ortamında hazırlanan dişlerin hastaya takılmasıyla işlem tamamlanır.

 

Parsiyel Diş Protezlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Parsiyel protez çeşitleri arasında kancalı protez en avantajlı olanlardandır. Parsiyel diş protezleri kişiye göre tasarlandığı için kullanım konforu sunmaktadır.

Parsiyel diş protezleri sayesinde sadece dişler değil aynı zamanda kemik erimesine bağlı olarak miktarı azalan destek dokular da tamamlanır. Hatta yaş ile birlikte görülen dudak ve yanak bölgelerindeki kırışıklıklar da parsiyel diş protezi tedavisi ile büyük ölçüde giderilebilir. Estetik diş görünümü ve doğal bir gülüş de kazandırmaktadır.

Parsiyel diş protezleri bazı hastalarda destek dişler üzerine yerleştirildiğinde ön dişlerde estetiği olumsuz yönde etkilemekte ve ayrıca plak oluşumuna neden olmaktadır. Dişlerde aşınmalar ve diş eti hassasiyeti ile uygun olmayan kuvvetin dişlere verilmesi gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Uzman diş hekimi kontrolünde kişiye uygunluğuna karar verilmeli ve uygun olmayan hastalar için parsiyel protez çeşitleri tercih edilmemelidir.

[widget-87]

Parsiyel Diş Protezlerin Kullanımı ve Bakımı

Parsiyel diş protezlerinde çiğneme etkinliği için sabit protezlerin konforu beklenmemelidir. Parsiyel diş protezi uygulamasında kullanılan metallere alışmak zaman alsa da kısa bir süre sonra kendi dişinizmiş hissi verecektir.

Parsiyel diş protezlerin tutuculuğu oldukça yüksektir ve kesme, ısırma, koparma, öğütme gibi diş işlevlerini rahatlıkla gerçekleştirir. Kancalı diş protezlerin kancaları protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir. Bu sayede yemeğinizi yerken hareket etmez.

Parsiyel diş protezleri, ağız hijyeninin doğru şekilde sağlanmasıyla uzun zaman kullanılabilir. Ancak güçsüzleşme veya osteoporoz(kemik erimesi) sorunlarında protezde bollaşma ve oynama görülebilir. Destek alınan dişlerin kaybı da kullanımda sorun yaratabilir. Ancak genel olarak bakıldığında parsiyel protez çeşitleri, dişlerini kaybeden kişiler için ideal çözümlerden biridir. Parsiyel protez çeşitleri ve parsiyel protez fiyatları hakkında sağlıklı bilgi almak ve size özel diş tasarımı için doktorunuza ulaşabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap