Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Diş Estetiği (Gingivoplasti)

Pembe Diş Estetiği İle Daha Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Diş eti estetiği ya da pembe estetik, diş eti seviyesini olması gereken standarda ulaştıran tedavi uygulamasıdır. Genellikle estetik sorunlardan kaynaklandığı için bu adı alan diş estetiği, konuşurken fazlaca gözüken diş etlerinin dudak çizgisi ile birleşmesi için yapılır. Gumy smile olarak tabir edilen ve gülümseme esnasında diş etinin fazla göründüğü durumlar pembe estetik ile ortadan kaldırılır.

Fazla görünen diş etlerinin dışında ön dişetlerinde istenemeyen pigmentasyonların (koyu kırmızı renkleşmeler, lekeler) olduğu durumlarda, diş eti seviyelerinin ön bölge dişlerde aynı seviyede olmaması durumunda, diş eti çekilmelerinde estetik görünüm ve kaygı amaçlı pembe estetik uygulanır.

 

Diş Eti Estetiği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği, dişlerin diş etleri ile belirli bir formda olması için yapılır. Bazı durumlarda ise sadece diş etlerinde değil, dişlerin dizilişi sorunlu olabilir. Bu durumda önce diş etleri düzeltilir, sonrasında ise dişlerin dizilişi tamamlanır. Gingivoplasti olarak da bilinen diş eti estetiği ya da pembe estetik, uzman hekim muayenesinden sonra hastanın dişeti yapısına göre planlanır. Kullanılan yöntemler ise şunlardır:

  • Rejeneratif: Diş estetiği yöntemlerinden olan rejeneratif, dişlerde tahrip olan dokuların uzaklaştırılması sonrasında kemik grefti kullanılıp yeni destek yapıların oluşturulmasıdır.
  • Gingivektomi: Diş eti estetiği yöntemleri arasındaki gingivektomi ile diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş eti çıkarılır. Diş eti konturları düzeltilir ve diş etine estetik görünüm kazandırılır.
  • Gingivoplasti: Pembe estetik olarak bildiğimiz ingivoplasti, fazla görünen dişeti ya da asimetrik dişeti seviyelerini düzeltmek için uygulanır.
  • Kron boyu uzatma: Dişlerde meydana gelen doku kaybını gidermek için fazla olan diş eti dokusunun çıkarılmasıdır.

Pembe estetik minör cerrahi uygulamaları arasında olduğu için lokal anestezi altında yapılmaktadır. Dolayısıyla tedavi sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmemektedir.

[widget-87]

Diş Eti Estetiği Tedavisinin Avantajları

Diş eti ameliyatı olan pembe estetik, sosyal ve mesleki kaygıları gidermesinin yanında diş eti hastalıkları için de avantajlı bir uygulamadır. Diş yapılarının olması gereken dizilişine ulaşması, diş uzunluklarını diğer dişlere göre düzenlemeyi sağlaması, diş iltihaplarının önüne geçmesi, gülüş sorunları ve estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldırması, dişleri destekleyen dokuların sağlığına kavuşması diş estetiğinin dikkat çeken yararlarındandır.

Pembe diş estetiği sayesinde diş etlerinde meydana gelen kanamalar ile ağızda oluşan yaralar da ortadan kalkmaktadır. Hastanın dişleri estetik görünümüne kavuşmaktadır. Diş estetiği fiyatları ve nasıl yapıldığı ile ilgili aklınıza takılan soruları doktorunuza sorarak daha detaylı yanıt alabilirsiniz.

[widget-135]

Yorum Yap