Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Periapikal Film Nasıl Çekilir?

Diş Köklerine Gizlenmiş Sorunlar Açığa Çıkıyor!

Dişleriniz dışarıdan sağlıklı görünse de köklerinde sorunlar olabilir. Periapikal film ya da periapikal röntgen diğer görüntüleme yöntemlerinde şüpheli görülen durumlar sonrası dişin ve çevre dokuların detaylı bir şekilde görüntülenmesi işlemidir. Bu yöntem ağız ve diş sağlığınızı tehdit eden herhangi bir soruna en detaylı ve faydalı çözümü bulmanız içindir.

Periapikal kelime anlamı olarak kök ucunun etrafındaki bölgedir. Periapikal film de dişin kökünün ayrıntılı olarak görülmesi ve var olan sorunların tespit etmesi için çekilen radyografik görüntülerdir. Gözle görülmeyen diş çürükleri saptamalarında, doku değerlendirmelerinde, gömülü diş ve pozisyonlarında, kist ve tümör oluşumlarında erken tanı için periapikal film en avantajlı yöntemlerden biridir.

 

Periapikal Diş Röntgeni Nasıl Çekilir?

Periapikal röntgen; dişlerin, çene kemiklerinin, diş eti seviyesinin durumunun X ışını yardımı ile radyolojik görüntüsünün alınmasıdır. Röntgen çekilirken ağız içerisine konulan küçük filmin hasta tarafından tutulup dişe yaslanması şeklinde gerçekleştirilir. Periapikal film, dişlerin tek tek görülmesini sağlamaktadır. Köklerin tek tek incelenmesini sağlayan periapikal röntgen filmi, tedavi öncesi teşhisi kolaylaştırırken tedavi sonrasında da kontroller için tercih edilmektedir.

Periapikal röntgen hamilelik esnasında çekilmemelidir. Bebeğin zarar görme ihtimali çok az gibi görünse de kullanılmamasında fayda vardır. Periapikal röntgen çekimi panoramik radyografilerde şüpheli görülen durumlara istinaden daha detaylı görüntü almak adına kullanılmaktadır. Genellikle şüphe duyulan birkaç dişin ya da bu dişleri çevreleyen kemiklerin ve dokuların detaylı incelenmesi için kullanılan periapikal film, ayrıntı avantajıyla hata payını düşürmektedir.

[widget-87]

Periapikal Röntgen Filmi Avantajları Nelerdir?

Periapikal röntgen cihazı, geliştirilmiş tekniğiyle birlikte gözle görülmeyen diş çürükleri saptamalarında, gömülü diş ve pozisyonlarında, doku değerlendirmelerinde, kist ve tümör oluşumlarındaki erken teşhiste, dolgu ve protezlerde oluşacak problemlerin tespitinde hekime büyük avantaj sağlamaktadır. Ek olarak hastaların en çok korktukları konulardan biri olan radyasyon periapikal film kullanımında minimum düzeydedir.

Diş ve çevre dokuların rahatlıkla incelenmesi avantajını sağlayan periapikal film, panoramik röntgenlere göre çok daha detaylıdır. Panoramikte kaçan detaylar periapikal film içinde net olarak yakalanabilir. Periapikal film nasıl çekilir ve periapikal röntgen fiyatı gibi sorularınız diş hekiminiz daha detaylı şekilde cevaplandıracaktır.

[widget-139]

Yorum Yap