Randevu Al
Randevu Al +90 (212) 663 77 58
Diş Hekimi Misin?

Cliniqa, Türkiye’nin Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Zigoma Yöntemi

Zigoma İmpant Tedavisi İle Hızlı Çözümler

Zigoma ya da İngilizce tanımıyla Zygoma üst çeneye uygulanan bir implant yöntemidir. Elmacık kemiklerinden destek alınarak uygulanmaktadır. Üst çenede aşırı kemik kaybına bağlı olarak dental implant uygulama şansının olmadığı hastalar için kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda zigoma implant uygulamalarının başarı oranının % 75-100 arasında olduğu görülmektedir.

Zigoma yöntemi erken diş kayıpları, dişeti hastalıkları, tümör çıkarılması gibi sistemik ve lokal faktörler neticesinde üst çenede meydana gelen ileri derecede kemik erimesi neticesinde üst çene kemiğinin rehabilitasyonu için tam protez ya da kemik grefti kullanılarak yapılan implant destekli protezin uygulanmasını sağlamaktadır. Zigoma implant hem hastaya hem de hekime tedavi avantajı sağlaması açısından tercih edilmektedir.

 

Zygoma (Zigoma) İmplant Nasıl Yapılır?

Zigoma tedavisi, normal dental implant uygulamasına benzer şekilde uygulanmaktadır. Genel anestezi altında yapılan zigoma implant tedavisi sırasında elde edilen başarı oranı en az dental implantlarda elde edilen başarı oranı kadardır.

Zigoma yapılmadan önce planlama ve teşhis aşamaları gerçekleştirilir. Bu sürede hastanın tomografisi alınarak zigamo bölgesinin (üst çenenin) anatomik yapısı incelenir. Zigoma implant sinüs bölgesine oldukça yakın olduğu için sinüs bölgesinde herhangi bir patolojinin olup olmadığı tespit edilir. Zigoma implant yapılırken kesilen dişeti dikilir. Üst protezde implantların yapıldığı bölgeler bollaştırılır ve protezin içerisine doku pomadları uygulanır. Eski protezler yaklaşık 6 ay kullanılarak bölgedeki iyileşme beklenir. Bu bekleme süreci sonrası protez uygulanabilir. İkinci basamakta implantlar bir metal bar ile birbirine bağlanır. Zigoma tedavisi ardından iyileşme sonrasında ise ölçüler alınır ve daimi protezin yapımına geçilir.

[widget-87]

Zigoma İmplant Avantajları

Zigoma implant tedavisi normal implant uygulamasına göre biraz daha zor bir uygulamadır. Ancak zigoma implant tedavisinin en büyük avantajı, üst çene kemiği olmadığı için implant yapılamayan hastalara implant yapılabilmesini sağlamasıdır. Kemik erimesi olan hastalarda uzun ve pahalı bir uygulama olan yeni kemik oluşturma işlemine gerek duyulmaz. Diğer bir avantajı ise üst çenelerinden, kaza ve kanser gibi hastalıklar sonunda çenesi çıkartılmış hastalara da uygulanabilmesidir.

Zigoma kırığı bu tedavinin dezavantajı olsa da uzman hekim tarafından uygulandığında sorunsuz bir şekilde tedavi noktalanmaktadır. İleri derecede erimiş üst çene kemiğinde ve tümör operasyonu sonucu parsiyel üst çene kaybı olmuş hastalarda fonksiyon kazandırması açısından mükemmel bir uygulamadır. Zigoma tedavisi ve zigoma implant uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için diş hekiminize danışabilirsiniz.

[widget-132]

Yorum Yap